ГоловнаНовиниІсторія с.Сапанів

Нові оголошення

Віддам котенята безкоштовно
( / Інші оголошення)

Віддам котенята безкоштовно
07-06-2018

Продам культиватор, прицеп до ЗІЛ,бочку
( / Інші оголошення)

Продам культиватор, прицеп до ЗІЛ,бочку
03-05-2018

Наш канал на Youtube

 

Перегляди статей
36731

Історія села

Сапанів (Кременецький район)

 Село, центр сільради. Розташоване на півночі ра­йону, на лівому березі річки Іква (права прито­ка р Стир, басейн Прип'яті), за 5 км від районного центру і найближчої залізничної станції м. Кременець. До Сапанова приєднано хутори Борочок, Жиравка, Корчі, Сапанівська Хотівка. Географічні координати: 50° 09' пн. ш. 25° 41' сх. д. Територія - 7.1 кв. км. Дворів - 460. Населен­ня -1605 осіб (2014 р.)

На території села виявлено археологічні пам'ятки доби мезоліту (дюни у південно-західній частині села) і неоліту, тшинецько-комарівської культури (знаряд­дя праці, зброю, прикраси з кременю, каменю, кістки та бронзи).

Перша письмова згадка про село - в описі Кременецького замку в акті 1545 р. Тоді в поселенні побудували 2 млини, діяла папірня.

Назва села походить від слова "сапун” - мулястий пі­сок із застояною водою; можливо, від татарського *сабун* - глина, яку використовували замість мила; народне трактування - від дієслова "сапіти" ("сопіти "), тобто зади­хатися, добираючись до села.

Село розташоване на піщаних та громишевих (крей­дяних) землях, що малородючі, мабуть, через це вони не приваблювали поміщиків. Селяни жили бідно, не виста­чало коштів, щоб купити харчі чи одяг, тому добували торф і продавали його в місті за безцінь.

Під час Першої світової війни у Сапанові 9 місяців стояли фронтом російські й австро-німецькі війська. На північних землях Кременеччини фронт проліг вздовж ріки Іква на лінії Куликів – Бережці – Королівський міст – Сапанів поза рільничу школу.На­селення було евакуйовано в Ставропольський край Ро­сії. Після Брусиловського прориву, коли фронт віддалив­ся на захід, селяни повернулися додому, де застали око­пи, траншеї, підземні проходи. Сапанів був повністю спа­лений.(Детальніше про ці події в статті Кременеччина.Перша світова війна.)

Із 1920 р. встановилася польська влада, яка гнобила й ополячувала український народ,

1929 р. селі відкрили школу, а на початку 1930-х рр. почали будувати двоповерхову школу.

Діяли філії "Просвіти" та інших товариств, при цер­ковному будинку була бібліотека "Просвіти”, урочисто відзначали Шевченківські дні. артисти-аматори ставили українські п'єси, також функціонувала кооператива.

Від вересня 1939 р Сапанів - під радянською владою. Почалися зміни, що супроводжувалися насиллям і репре­сіями; були спроби створити колгосп та сільську раду.

Від липня 1941 р. до 19 березня 1944 р. село - під на­цистською окупацію. Школу гітлерівська влада закрила, але діти таємно навчались у хатах.158 місцевих жителів боролися проти гітлерівців на фронтах Великої Вітчизняної війни, 77 з них загинуло, 56 нагороджено орденами і медалями Союзу РСР.

За німецької окупації серед передової молоді стала зростала національна свідомість. Було утворено осередки ОУН і УПА.

Православна церква була побудована на краю Сапано­ва (1848 р. згоріла в Першу світову війну); після війни спо­рудили невеликий храм у центрі села (1997 р розібрали); в 1990 р. побудували муровану церкву Св. Пантелеймона

У 1975р. споруджено пам'ятник воїнам-односельцям полеглим у німецько-радянській війні ; встановлено пам'ятний хрест на честь закінчення Першої світової війни (зруйнований; відновлений у 1998 р ).

У 2017 році на базі школи відкрили дитячий садік "Капітошка" , який відвідують більш як 50 дітей. 

Працюють ЗОШ 1-3 ступеня,  клуб (діє сільський народний хор 'Червона калина”), бібліотека, амбулаторія за­гальної практики та сімейної медици­ни, відділення зв'язку, шість торгових закладів.

У Сапанові народилися релігійний діяч, митрофорний протоієрей, учасник повстанського руху, публіцист Юрій Красевич (справж. Крисевич Григорій Іванович: псевдо "Оса", актор Петро Ліснічук (1961 р. н), педагог, літератор В.Мазурчук (р. н. невід), вчений у галузі історії та культурології, педагог Василь Плисюк(1931 р.н.).

БОРОЧОК - хутір, приєднаний до с.Сапанів; розташований за 1.5 км від нього. Назва походить від слов'янських слів "бор", "бір, "борячок” - невеликий лісок.

1949 р на хуторі було 13 дворів (42 особи). 1952 р. -28 дворів (112 осіб). Нині - вулиця Дружба.

ЖИРАВКА - хутір, приєднаний до с. Сапанів; розта­шований за 500 м від нього. 1952 р на хуторі було 11 дворів (46 осіб). Нині - вули­ця Кременецька

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 [0 Голоса (ів)]